• Slide01
  • Slide02
  • Slide03

Údržba a péče o trávníky

Každý trávník vyžaduje jiný způsob a jiný rozsah pěstitelských prací:

Sečení trávníku

Se týká prakticky všech druhů nebo typů trávníků. Hlavní rozdíly bývají v četnosti sečení v průběhu vegetace.

Odplevelování trávníku

Je skutečností, že vypěstovat a udržet trávník, ve kterém by vůbec nerostly žádné dvouděložné rostliny (trávníkové plevele), je skoro nemožné, popřípadě velmi pracné.

Zbavování mechu v trávníku

Problematika mechu v trávnících patří ke zlepšování vzhledu a stavu trávníků.

Hnojení trávníku

Pokud často sečeme trávníky, tak vlastně soustavně s odstraňovanou posečenou hmotou odebíráme z půdy prvky rostlinné výživy. Je tedy logické, že musíme tyto odčerpané „stavební látky“ půdě zase vracet, a odměnou za to bude zdravý, pružný, sytě zelený a odolný trávník.

Zarovnávání okrajů

Tohle téma už patří mezi „kosmetické“ práce, kterými se jaksi precizuje trávník jako celek. Nepatří mezi podstatné nebo nezbytné úkony a je namístě tyto práce věnovat trávníkům okrasným, reprezentačním.

Vertikální řez (provzdušňování) trávníku

Vertikální řez má pro trávníky následující prospěšné účinky: rozrušuje a odstraňuje zplstnatění a případné zamechování, podněcuje tvorbu nových výhonů a trávník se tak zmladí, narušuje a omezuje vzrůstnost dvouděložných rostlin (trávníkových plevelů), lehce nakypřuje povrch půdy (ne však na větší hloubku než na 0,5 cm).

Podsev trávníku

Pokud máme trávník v dobré kondici,ale máme řidší nebo vyšlapaná místa, je tu možnost podsevu trávníku. Použijeme na podsev speciální stroj, který nám rovnoměrně vyseje travní semeno a následně hloubkově zapraví do země.

Provzdusnovani Travniku 01
Provzdusnovani Travniku 02
Provzdusnovani Travniku 03
Provzdusnovani Travniku 04